Governors 2021- 2022

Name

Category  Of Governor

Appointed by

Term Of  Office

 

Committee Membership All have voting rights for full governors and the said committee

Position Of
Responsibility

Attendance At Meetings
academic year 2020/2021

Relevant Business interests

Membership of any other Governing Body(education)

Relationships between Governor and School staff

Mrs Victoria

Leather

Co-opted Governor

The Governing Body

Start date 28.09.2020

End date 27.09.2024

Member of all the Committees

Chair of Governors

 Full Governors 6/6

  Committees 2/2

None Winchcombe School None

Mr Adam Greaves

 

Head Teacher Appointed by virtue of their office

Start date 01.01.2021

Member of all the Committees

Head Teacher

Full Governors  4/4

Committees 0/0

None None None

Mr Neil Stott

Co-opted Governor

The Governing Body

Start date 23.11.2020

End date 22.11.2024

Member of all the Committees

 

 

Full Governors  6/6

Committees 1/1

 

None

 

None

 

None

Mrs Carole Kettle

Co-opted Governor

The Governing Body

Start date 15.07.2019

End date 14.07.2023

 

 Member of all the Committees

 

Full Governors  6/6

Committees 2/2

 

None

 

None

 

None

Mrs Natalie Kendall

 

Staff

Governor

The school staff

Start date 23.11.2020

End date 22.11.2024

Member of all the Committees

 

Full Governors  5/6

Committees 1/1

 

None

 

None

 

None

Mrs Gill

Cogzell

Foundation

Governor

 Diocese

Start date 01.04.2021

End Date 31.03.2025

Member of all the Committees

 Vice Chair of Governors

Full Governors 6/6

Committees 1/1

None

None

None

Mr Robert

Bolton

 LEA

Governor

The Local Authority

Start date 23.09.2019

End Date 22.09.2023

Member of all the Committees  

 Full Governors 5/6

Committees 2/2

None  Bredon Hill Academy None 
Rev Julia Hook

Foundation

Governor

Appointed by virtue of their office

Start date 24.09.2017 Member of all the Committees  

Full Governors 3/6

Committees 1/1

None None None
Mrs Rachael Finch

Parent

Governor

Parental vote

Start date 20.10.2021

End Date 19.10.2025

Member of all the Committees  

Full Governors 0/0

Committees 0/0

     
Mrs Katy Beattie

Parent

Governor

Parental vote

Start date 20.10.2021

End Date 19.10.2025

Member of all the Committees  

Full Governors 0/0

Committees 0/0